Türk sinemasının usta yönetmeni Yılmaz Atadeniz hayatını kaybetti

Yeşilçam'a damga vuran filmlerin yanı sıra 'Maskeli Beşler', 'Akıncılar' ve '7 Kocalı Hürmüz' gibi filmlere de imza atan usta yönetmen Yılmaz Atadeniz hayatını kaybetti.

Türk sinemasının usta yönetmeni Yılmaz Atadeniz hayatını kaybetti
Yayınlanma Tarihi : 13 Aralık 2023 22:21

Yeşilçam bir çınarını daha kaybetti. Yıllarca Türk sinemasına emek veren usta yönetmen Yılmaz Atadeniz'in vefat haberi sanat camiasında derin bir üzüntüye neden oldu. 91 yaşında hayata gözlerini yuman usta yönetmenin cenaze programı da belli oldu.

Gazeteci Birsen Altuntaş'ın haberine göre; Ödüllü yönetmen Yılmaz Atadeniz 91 yaşında aramızdan ayrıldı. Sarıyer Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 1 haftadır tedavi gören Yılmaz Atadeniz’in kızı Işık Atadeniz “Babama kovid teşhisi konuldu. Ciğerlerinde enfeksiyon oluşunca yoğun bakıma alındı. Bu sabah da kaybettik” dedi. Usta yönetmenin cenaze töreninin yarın yapılacağı, Aşiyan Mezarlığı’ndaki aile kabristanına defnedileceği öğrenildi.

izmiryangin.jpg

'Türk Sinemasını Tür Sinemasına Çeviren Adam'

2015 yılında 34. İstanbul Film Festivali’nin Sinema Onur Ödülü’ne layık görülen Yılmaz Atadeniz’in “Türk sinemasını tür sinemasına çeviren adam” olarak görülüyordu. Yılmaz Atadeniz’in başlıca filmleri arasında “Çare Sende Allahım”, “Talihsizler, Küskünüm”, “Afacan, Donanmanın Gülü”, “Cilalı İbo”, “Maceralar Kralı”, “Julverin İki Sene Mektep Tatili”, “7 Kocalı Hürmüz”, “Yılmayan Şeytan”, “Maskeli Beşler”, “Kafkas Kartalı”, “Kadıhan”, “Yemende Bir Avuç Türk” ve “Kader Arkadaşım”  bulunuyor.
 

Etiketler :