ABD KRIPTO PARAYA POZITIF BAKIYOR

Merhaba degerli Ulusalpost okuyucuları ve degerli takipcilerim ABD kongresi, kripto paralar ve blockchain teknolojisi üzerine olağanüstü övgüler içeren bir rapor yayınladı. 

Ekonominin durumu ile ilgili kapsamlı ortak raporunu yayınlayan ABD kongresi, ilk kez raporun tam bir bölümünü (chapter) kripto paralar üzerine ayırdı. 

Raporda, kripto piyasası ve bu teknolojinin geleceği üzerine açıklanan beklentiler olağanüstü. 

Yen raporun dikkat çeken bölümlerini sizler için derledik

-Blockchain “yeni internet” gibi gözüküyor.
“Digital para birimleri çevresinde oluşan ilgi ve heyecan, 1990’ların sonunda, insanların, teknoloji firmalarının dünyayı değiştireceğini kabul etmesi hissi ile benzerlikler gösteriyor. Bu dönemde bir çok internet şirketi açıldı ve kısa sürede değerlendiler. Başarısız olan bir çok şirket oldu fakat olağanüstü başarı elde eden internet firmaları, geleneksel iş yapma yollarına meydan okudular ve köklü, pozitif değişiklikler yarattılar.

-Blockchain güvenli ve verimi.
Kripto paralar ve ICO’lar sürekli gündemde. Blockchain tabanlı parasal oluşumların gelişimi ve bu alanda yapılan atılımlar,  konuyu şüphe ile ele alanları dahi şaşırtmakta. Günümüzde genellikle blockchain üzerindeki finansal uygulamara odaklanılıyor. Bu durum, insanların diğer blockchain uygulamaları ile gelecek dijital devrimi kaçırmalarına sebep olabilir. Daha da kötüsü Blockchain teknolojisinin, finansal alandan gelen olumsuz haberler ile ilişkilendirilmesi. Blockchain = kripto paralar demek değildir. Blockchain teknolojisi, neredeyse her türlü veriyi, birden fazla platformda depolamak için, merkezi olmayan, güvenli ve verimli bir yol sunar. 

-Blockchain bir çok endüstriyi temelden değiştirebilir.

Uygulama geliştiriciler, şirketler ve hükümetler potansiyelin farkındalar ve birçoğu şimdiden blockchain üzerinde, tıbbi, politik ve adli verilerin güvenle korunabilmesi ve erişilebilmesi amacı ile uygulamalar geliştirmeye başladılar.

Elektrik şebekesi yönetimi ve kamu hizmetleri yönetiminden, şirketlerin küresel tedarik zincirlerini yönetmeye kadar uzanan uygulamaları ile Blockchain’in potansiyeli devrim niteliğindedir.  Örneğin, enerji santralleri ürettikleri elektriği satmak üzere bir Blockchain’e ekleyebilir. Servis sağlayıcılar, blockchain’e eklenen gücü satın alabilir. Tüm bu işlemler Blockchain üzerinde kayıt altına alınacaktır. Son kullanıcılar ait sayaçlar, güç satın almak üzere yardımcı programla iletişim kuracaklar. Bu adımlar bu günlerde ortaya çıkıyor, blockchain kullanımı, teslimatı hızlandıracak, maliyetleri düşürecek ve güç tasarrufu sağlayacaktır.

Blockchain ayrıca yerel enerji sağlayıcılarından, enerji alınmasına olanak sağlayabilir. LO3 Energy şirketi şu anda Brooklyn çatılarındaki güneş panellerinden, enerji alınmasını sağlayan bir pilot program yürütmekte. Bölgede bulunan akıllı sayaçlar, bu alternatif kaynaklardan da yararlanmayı sağlayacak. Bu tip gelişmeler ve sayısız yenilik olanağı, dünya çapında hükümetleri blockchain üzerinde çalışmalar ve araştırmalar yaptırmaya yönlendiriyor. Bu alanda enerji sağlayıcılar ile çalışılması sürpriz olmayacaktır. Amerikan enerji bakanlığı dahi BlockCypher şirketi ile, Blockchain üzerinde işlemler gerçekleştirmenin verimliliğini göstermek üzere bir ortaklı kurdu. 

Bir ürünü üreticisinden satıcıya göndermek, farklı sistemler arasında uyum problemleri olması demektir. Klasik sistemlerde bilgisayar kayıtları ve evraklar bir hayli yer tutmakta ve karışıklıklar yaratmaktadır. Blockchain kullanılarak yapılacak işlemlerde, evrak ve veri takibi heryerden erişilebilir olacak, karışıklık ve problemlerin önüne geçilecektir. Blockchain’in potansiyelini farkeden IBM, dünyanın önde gelen nakliye firması MAERSK İle iş birliği gerçekleştirdi. Bu bağlamda MAERSK ile çalışan tüm şirketler ve gümrük işlemlerini kontrol eden devlet kurumları blockchain üzerinden verilere kolaylıkla ulaşabiliyor.

Wallmart ve diğer büyük zincir marketlerde, tedarik sistemleri için Blockchain’i test etmeye başladılar. Walmart’ın Gıda Güvenliği Başkan Yardımcısı Frank Yiannas, House Science and Technology Committee’sine yaptığı açıklamada, klasik tedarik sistemlerinde yaşanacak gecikmelerin yiyeceklerde E. coli ve diğer kontamine durumlara sebep olduğunu, şirketlerin ve düzenleyicilerin haftalar boyunca bu sıkıntılar sebebi ile madur olduklarını bildirdi. Bu durum, Amerikalıları risk altında bıraktı ve gıda atıklarının yok edilmesi sürecinde büyük maliyetler doğurdu. Walmart, tarladan raflara dilimlenmiş mangoların hareketini izlemek için bir blockchain platformu test etti ve takip süresini 7 günden 2.2 saniyeye düşürdü. Walmart ve Amerika'daki en büyük marketlerden on tanesi, bu teknolojiyi tedarik zincirleri boyunca uygulamak için bir anlaşmaya vardılar.

Sonuç:

Teknoloji, ortaya çıkan zorlukları aşmak üzere yeni çözümler üretiyor. Blockchain teknolojisi, büyük ölçekli verileri, yüksek hızlarda ve güvenli bir biçimde depolamakta ve ve gerekli yerlere iletebilmektedir. Aynı zamanda bugüne değin teknoloji korsanlıklarına karşı da güvenli olduğunu ispatlamıştır. Tüm bu özellikler uygulama yaratıcıları tarafından ilk etapta kripto paraları geliştirmek üzere kullanıldı. Fakat Blockchain’in tıbbi kayıtların takibinden, enerji altyapılarının daha efektif kullanımına geniş bir yelpazede uygulanabilecek bir çok potansiyel faydası bulunmaktadır.

Rapordan Genel Öneriler:

Politikacılar açık görüşlü olmalı, halkı, çok çeşitli özelliklere sahip olan dijital para birimleri ve diğer blockchain teknolojisi uygulamalarını kullanmaya teşvik etmelidirler. 

Düzenleyici kurumlar, uyumlu politikalar çerçevesinde yargı yetkisini garanti etmek için birbirleri arasında koordine olmaya devam etmelidirler.

Politikacılar, düzenleyiciler ve girişimciler, blockchain teknolojilerini, kullanıcıları sahtekarlıktan, hırsızlıktan ve tacizden koruyacak şekilde düzenleyebilmek ve ilgili düzenlemelere uyumlu hale getirmek için birlikte çalışmaya devam etmelidirler.

Devlet kurumları, bu teknolojinin, hükümetin işlevlerini yerine getirmede daha verimli hale getirebilecek özelliklerini dikkate almalı ve incelemelidir.

BHS GROUP KURUCU BAŞKANI
ATAKAN TAŞUR

Önceki ve Sonraki Yazılar