Cep telefonunuzu ıslak mendille silme alışkanlığınızdan vazgeçin! Verdiği zarar inanılmazmış

Pandemi sonrasında genellikle cep telefonunu temizlerken ıslak mendil kullananların sayısı artıyor! Bakın bu temizlik alışkanlığı telefona nasıl zarar vermekte

Cep telefonunuzu ıslak mendille silme alışkanlığınızdan vazgeçin! Verdiği zarar inanılmazmış
Yayınlanma Tarihi : 23 Mayıs 2022 16:34

ULUSALPOST.COM/ Cep telefonları hayatımızın bir parçası. Şimdilerde yemek yerken hatta tuvalete giderken bile cep telefonu elimizden düşmüyor. Sosyal medya kullanımının artması ve telefonlardaki mobil uygulamalarda cep telefonu bağımlılığının giderek artmasına yol açıyor.

Sürekli elimizden düşmeyen cep telefonları zaman zaman kirleniyor. Özellikle ekranlarda bazı lekeler oluşabiliyor. Bu lekeleri temizlemek için ise çoğu kişi ıslak mendil kullanıyor. Pandemi sonrasında da cep telefonu temizliğine dikkat edenlerin sayısı arttı.

Ancak ıslak mendille cep telefonu temizliği yapmanın aslında çok sakıncalı olduğu ortaya çıktı. Günümüzde herkesin bir alışkanlık haline getirdiği bu davranışla ilgili uzmanlar herkesi uyarıyor. Ayrıntılı bir şekilde cep telefonlarını ıslak mendille silmenin zararları aktarıldı. 

Tarifsiteniz.com tarafından paylaşılan bir haberde; Islak Mendille cep telefonu silmenin zararları tek tek anlatıldı. Cep telefonları günümüzde en çok kullandığımız araç gereçlerden biridir. Gün içerisinde cep telefonumuzu çok kez elimize alıyoruz. Bu yüzden telefon ekranımız zaman zaman kirlenebiliyor. Temizlik için ise hatalı bir yol seçiyoruz. Örneğin cep telefonumuzu temizlerken büyük bir yanlış içerisine düşerek ıslak mendille siliyoruz.

Oysa teknoloji uzmanları bunun oldukça yanlış bir ve hatalı bir davranış olduğu konusunda uyarıyorlar. Örneğin EnSonHaber.com adlı bir internet sitesinde yayınlanan haberde Islak mendille sadece cep telefonu değil aynı zamanda televizyon ve bilgisayar gibi cihazların ekranlarının silinmemesi gerektiğini belirten bir uzman görüşüne yer verilmiş. Peki neden ıslak mendil kullanılmamalı?  Islak mendillerin büyük bir bölümü kimyasal madde içeriyor ve bu maddeler elektronik cihaz ekipmanlarına zarar verebiliyor. Islak olmaları nedeniyle eşyalara zarar verebilir

PEKİ CEP TELEFONU EKRANI NASIL TEMİZLENMELİ?

Şimdi merak ettiğinizin farkındayız. Islak mendil kullanmayacaksak cep telefonumuzu neyle temizleyeceğiz diyorsunuz muhtemelen. Mikrofiber bezler telefon ekranına zarar vermeyen bezlerdir. Bu bezleri kullanabilirsiniz. Her fırsatta yanınızda Mikrofiber bezlerden bulunmuyorsa o halde yapmanız gereken  çok basit..

Sadece peçete yardımıyla ekranınızı temizleyebilirsiniz. Eğer peçete lekeleri çıkarmaya yetmiyorsa gözlük silme bezi de işinize yarayabilir. Bu da yanınızda yoksa o halde peçetenizi minik bir alanını sade suyla ıslatın ve bu peçete yardımıyla temizleyin. Böylelikle ekrana hem zarar vermemiş hemde kimyasal kullanarak ekran ömrünüzü azaltmamış olursunuz.

Sizde bu bilgileri arkadaşlarınızla paylaşın ve onların da hata yapmalarının önüne geçin! Islak mendille onlarda cep telefonlarını silmeyi hemen bırakmış olurlar!