Gökbilimciler duyurdu! Yeni bir 'süper dünya' keşfedildi

Bilim dünyasını hareketlendiren gelişmeye göre yeni bir süper dünya keşfedildi. Konuyla ilgili olarak Japonya Ulusal Astronomik Gözlemevi'ndeki gökbilimciler, yıldızının yaşanabilir bölgesinde bulunan yeni bir süper dünya keşfettiğini duyurdular.

Gökbilimciler duyurdu! Yeni bir 'süper dünya' keşfedildi
Yayınlanma Tarihi : 28 Mayıs 2022 18:18

Yeni bir dünya keşfedildiğine yönelik haber bir anda gündem oldu! Bilim dünyasını hareketlendiren gelişmenin detayları belli oldu. Süper dünya peki nerede ve kimler tarafından keşfedildi?

TRT Haber'deki bilgiye göre, küçük bir yıldızın küçük hareketi, yaşanabilir olmaya yakın bir yörüngede dönen Süper Dünya ötegezegeninin varlığını ortaya çıkardı.

Gökbilimciler Sadece 36,5 ışıkyılı uzaklıkta Ross 508 adlı soluk bir kırmızı cücenin etrafında dönen ve Dünya kütlesinin sadece 4 katı bir Dünya'nın varlığını doğruladılar.

Gezegensel kütle sınırları hakkında bildiklerimiz düşünüldüğünde bu, dünyanın gazdan ziyade karasal veya kayalık olduğu anlamına geliyor.

Yaşanabilir ötegezegenlerin tespit edilmesinde sahip olduğumuz tek şablon Dünya. Bu nedenle, yıldızından belli bir mesafede yörüngede dönen, sıcaklıkların yüzeydeki sıvı suya elverişli olduğu yerler yaşanabilir olarak adlandırılıyor. Ancak yine de bu gezegenlerin yaşama kesin elverişli olduğu anlamına gelmiyor.

Fotoğraf: A.A